Cast ajanslar oyunculuk sektörü dışında modellik, fuar hostesliği, programlara konuk sağlamak gibi birçok alanda hizmet vermekte olup bu hizmet yelpazesinin verdiği genişlikten dolayı kişi kataloglarını oldukça geniş tutmak isterler. Sektör olarak dizi filmleri, sinema filmleri ve reklam filmlerinin artması, ürün yelpazesinin gelişmesi ve üretimin artması ile tanıtım fuarlarının hemen hemen her ürün için yapılıyor olması da cast ajansların kendi içlerinde oldukça önemli bir konuma gelmesini sağlamıştır. Cast ajans başvuru alarak gerek online başvurular gerek ise direk taraflarına yapılan başvurular ile bu kişi kataloglarını oluşturmakta olup her sektör için ayrı bir kişi kataloğu yaratmaktadırlar.

 

Herhangi bir iş kolunda çalışmak isteyen, oyunculuk istek ve kabiliyetine sahip olduğunu düşünen, ünlü olma hayali olan herkes cast ajans başvuru formu doldurarak bu isteklerine bir adım daha yaklaşmış olurlar. cast ajanslar taraflarına yapılan başvuruları değerlendirirken kişilerin uzun boylu ya da kısa boylu olmalarına, eğitimli veya eğitimsiz olmalarına, şişman ve yahut zayıf olmalarına, genç ya da yaşlı olmalarına bakmaksızın gözle görülür bir engeli bulunmayan herkesi bünyelerine katmak isterler. ( Bazı kamu spotları ve reklam filmleri içerisinde farkındalık yaratmak için engelli bireylere de yer verilebilmektedir. ) Bu sebeple böyle bir istek ve beklentisi olan kişiler internet üzerinden kendilerine en uygun ajansı seçerek başvurularını gerçekleştirebilirler.

Cast ajansa kayıt olmak isteyen kişiler cast ajans başvuru formu doldururlarken bazı noktalara dikkat etmeleri gerekmektedir. Bunlardan ilki kişisel bilgiler kısmında yer alan bilgilerde herhangi bir boşluk bırakmamaları ve eksiksiz doldurmaları gerekmektedir. Daha sonrasında ise iletişim bilgileri kısmına ekleyebilecekleri tüm iletişim kanallarını eklemeli ve aynı zamanda mail adreslerinin de ulaşılabilir olmasına dikkat etmelilerdir. Çünkü bazı ajanslar başvuru değerlendirme bilgilendirmelerini telefon ile iletişime geçmek yerine mail yolu ile de sağlayabilmektedir. Son olarak ise başvuru formu içerisine eklenecek olan fotoğraflarında fotojenik çıkmış olmaları, yüzlerinin net seçilen bir fotoğrafları olması aynı zamanda boydan çekilmiş olan bir fotoğraf olması oldukça önemlidir.