Cast ajanslarının olmazsa olmaz oyuncu kadrolarından bir diğeri ise bebek oyunculardır. Dizi ve filmler de yetişkin oyuncular kadar bebek oyuncularda oldukça önemli bir yere sahiptir. Neredeyse izlenilen her dizi, sinema ve reklam filmlerinde yer alan bebek oyuncular, çekilen sahneleri daha eğlenceli hale getirmektedir. Günümüzde de oldukça belirli bir hayran kitlesine ulaşmış bebek oyuncular da bulunmaktadır. Bebeğimi ajansa kaydettirmek istiyorum diyen anne ve babalar bir ajansa başvuruda bulunarak bebeklerinin oyuncu olmasını sağlayabilir. Diğer oyuncu seçimlerinde de olduğu gibi aileler bebekleri için öncelikle bir cast ajans sayfasına başvurduktan sonra ajans tarafından bebeklerinin bilgileri kontrol edilip onaylandığı takdir de görüşmeye davet edilir. Bebeğin fotoğraf çekimleri gerçekleştikten sonra kataloglarda yer alıp gerekli yapım şirketleri tarafından değerlendirilmeye alınır.

Günümüzde oldukça ilgi gören bebek cast ajansları, oyuncu adayı bebeklerin fotojenik olup olmadıklarının yanı sıra boy-kilo ve yaş aralığına da dikkat edilmelidir. Sadece yetişkin oyuncu adaylarında değil bebek oyuncularda da dikkat edilmesi gereken unsurlardan biri de mimiklerdir.  Oyuncu adayı bebekler de dikkat edilen bir diğer unsur ise fiziksel açıdan ekrana uygun olup olmadıklarıdır. Aileleri tarafından da onayı alınan oyuncu adayı bebekler dizi sektörüne adım atarak kendilerini geliştirme fırsatı yakalamaktadırlar. İlerideki yaşamlarını oyuncu olarak devam ettirmek isteyen bebekler için kaçırılmaz bir fırsat olarak görülmektedir. Bebek oyuncu adayları seçimleri yapılırken mutlaka aileleri de gelmelidir. Bu seçimlerde ailelerin onayı olmadan herhangi bir işlem yapılmamaktadır. Bunun yanı sıra bebek oyuncu adaylarının seçimleri esnasında tüm mülakat soruları ailelere yönlendirilir. Ailelerin verdiği cevaplar doğrultusunda ise bebek oyuncu adayının kariyeri belirlenir.

Yapımcılar ise yapmış olduğu projede bebek oyuncu kullanmak istiyorsa, cast ajanslarına bebek oyuncu adaylarını listelemesi için talepte bulunur. Böylece cast ajansı portföyünde bulunmakta olan bebek oyuncu adaylarından en uygun olanı seçilerek projede yer almasına karar verilir. Yapımcılar daha çok aramış olduğu kriterler olarak, yapılmış olan projede gereken yaşta ve istenilen boy, kilo ve tüm fiziksel kriterlere göre seçim yapmaktadır. Bunun yanı sıra bebek oyuncu adayının sette 2 saatten fazla bulunması da yasal olarak engellenmektedir.

Kaynak: http://www.castreklamajansi.com/bebek-cast-ajans-olarak-arayislarimiz-suruyor/