Cast ajansları, günümüzde giderek gelişen televizyon ve sinema sektöründeki oyuncu açığını gideren ve bu sebeple de oyuncu adaylarını sürekli almaya devam eden profesyonel topluluklardır. Bu topluluklar, yapım şirketleri ile her zaman iletişim halindedirler. Herhangi bir dizi projesi olduğunda; yaş, boy, kilo, görünüm gibi belirli fiziksel özelliklere ve oyunculuk yeteneğine sahip ajans üyelerini istemektedir. Ardından da cast ajansı, bu özelliklere sahip kişileri yapım şirketleri ie buluşturur ve teklifleri doğrudan incelemeye koyulur. Bunun sonucunda da cast ajansı üyeleri, ajansın köprü görevi görmesi ile birlikte çeşitli projelerde yer alabilirler. Ancak bu projelerde yer almak için öncelikle cast ajanslarına başvuru yapılması gerekir ve bu başvurular da genel olarak cast ajansı web sitesi üzerinden yapılır. Bu web sitelerinde ise başvuran adayların kolaylıkla ulaşabileceği kategoriler, cast ajansı iletişim bilgileri, cast ajansı başvuru formu, cast ajansının hakkındaki bilgiler, bir sözleşme örneği gibi merak edilen konular olmalıdır.

Cast ajansı web sitesinin kolay ve anlaşılabilir olması için ana sayfada daha çok çalışılan dizi ya da film şirketlerinin yer alması, başvuran adayları teşvik etmek adına daha yararlı olabilir. Hangi diziye ya da filme hangi oyuncunun sağlandığı gibi bilgiler, başvuran adaylara cast ajansının aynı zamanda güvenilir olduğunu da gösterebilir. Bu sayede ajansa başvuran aday, bu başvuru fırsatını kaçırmak istemez. Bunun yanında ajansın sahip olduğu kategoriler de bilgi kolaylığı açısından yer alabilir. Ajanstaki oyuncular, modeller, mankenler ve fotomodellerin bilgileri ve resimleri ayrı kategoriler altında yer alabilir. Bu sayede ajans ile işbirliği içinde olan kişiler de başvuran adayı cesaretlendirir ve başvurusunu daha kolay gerçekleştirir.

Cast ajansı iletişim bilgilerinin de yer alması, başvuran ya da siteyi inceleyen kişiler açısından da bir avantaj olabilir. Cast ajansı ile iletişime geçmek isteyen, bilgi almak isteyen kişiler sitenin bu kolaylıkla ulaşılabilen kısmından ajansın telefon numarasını ya da adresini alabilirler. Aynı zamanda sitede dikkat çeken bir cast ajansı başvuru formu butonunun da olması, sitenin kullanım açısından kolay olduğunu gösterir.