Zamanımızın birçoğunu televizyon izlemeye ayırıyoruz. Televizyon bize bambaşka hayatları, hiç görmediğimiz yerleri ve birbirinden farklı yüzleri görme şansı verir. İnsanların hayatında televizyon dünyasının çok farklı bir yeri vardır. Özellikle sıkıldığımız zamanlarda sıkılmamak adına televizyon izleriz. Televizyonda diziler ve filmler olduğu gibi halkı bilinçlendirmeye yönelik de birçok eğitici program vardır. Bu programlar gerek hastalıklar, gerek ilaç kullanımı gibi birçok alanda insanların bilinçlenmesini sağlamaktadırlar. Televizyon sektörü kültür alanında da çalışmalar yapmakta olup bazı programlar bünyesinde köylere geziler düzenleyerek, eskiden insanların nasıl yaşadıklarına dair köylülerden bilgiler edinilir. Televizyon sektörüne en büyük etkiyi dizi sektörü yapıyor. Bunun nedeni insanların bu dizilere ilgisinin çok büyük olması.

Dizilerin çok büyük bir kısmı kurgu olsa da çok nadiren yaşanmış olayların anlatıldığı diziler de vardır. Biz insanlar dizileri izlerken onların kurgu olduğunu unutur ve dizi karakterlerinin davranışları hakkında yorumlar yaparız. Oysaki dizi oyuncuları sadece rol yapmak amacıyla o karakteri yansıtırlar. Televizyon dünyasında birbirinden farklı türde ve konuda diziler vardır. Dizilerin çok fazla olması dizi ve film oyunculuğuna duyulan ihtiyacı arttırmaktadır. Bu durumda dizi ve film oyunculuğuna duyulan bu ihtiyacı karşılamak oyunculuk eğitimi almış kişilerin yanında cast ajanslara da düşmektedir. Cast ajanslar oyunculuk, modellik ve dublörlük alanında yetenekli olan insanları medya sektörüyle buluşturma konusunda oldukça önemli bir yere sahiptirler. Dizi oyunculusu olmak istiyorsanız ve yetenekliyseniz belirli aşamalardan geçmelisiniz ancak oyunculuk yeteneği olduğu düşünen her bireyin oyuncu olması oldukça imkânsız bir şeydir. 

Öncelikle yetenekli olmanız ve bu konuda kendinize güvenmeniz oldukça önemlidir. Eğer bu özelliklere sahip olduğunuzu düşünüyorsanız yapacağınız güvenilir bir cast ajansa internet üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Daha sonraki aşamalarda cast ajanslar sizi çağıracak olursa ajansa giderek kısa bir deneme çekimi yapılır. Deneme çekiminde de başarılı bulunursanız sizi yapımcılarla buluştururlar. İlk işinizde başarılı olmanız sizin için oldukça yararlı olacaktır. Gerçekten yetenekli bir kişiyseniz aynı zamanda oyunculuk eğitimi de almışsanız medya sektörü sizi kaçırılmayacak bir fırsat olarak görür ve gelişmiş olan yeteneğinizi daha fazla geliştirmenize katkı sağlarlar.

Kaynak: http://www.castreklamajansi.com/cast-ajanslarinin-dizi-ve-sinema-sektorundeki-calismalari/