Günümüzde birçok kişi fiziğine ya da yüzüne güvenip cast ajanslarına başvurmakta ve eğer şansları yaver giderse alanlarında parlayabilirler. Bu yüzden cast ajansları onalr için güzel bir tercih olabilmektedir. Ajanslara başvurabilmek için de ajansların istediği birtakım koşullar ve şartlar mevcuttur. Bunlar mankenlik cast başvuru ajanslarının kayıt formlarında bulunmaktadır. İsim, soyisim, iletişim bilgileri, kişisel bilgiler gibi standartların yanında fiziksel özelliklerin ve vücut ölçülerinin de istendiği formlar mevcuttur. Bunlara ek olarak boy resmi ve varsa video istenmektedir. Görüşme eğer gerçekleştikten sonra başvuran kişiler kabul edilirse cast ajansı tarafından bilgilendirilerek ajans katalogları arasında yerini aldığı açısından bilgilendirilmektedir.

Ardından başvurduğu yere göre ya da sınıflarına göre mankenlik kategorilerine ayrılmaya başlarlar. El mankenleri, yüz mankenleri, vücut mankenleri, diş mankenleri ve saç mankenleri gibi sayısız kataloglara ayrılırlar. El mankenleri reklam şirketleri tarafından başlatılan çeşitli projelerde yer alırlar. Daha çok oje, yüzük, bileklik, saat ve takı aksesuarları gibi yerlerde kullanılırken yüz mankenleri daha çok kozmetik, makyaj ürünleri, küpe, ruj gibi ürünlerde yer almaktadırlar. Vücut mankenleri çeşitli fotoğraf çekimlerinde, elbise ve kıyafet tanıtımlarında ve defilelerde yer alırken fuar hostesliği gibi yerlerde de yer alabilirler. Ayrıca stantlarda durup ürün tanıtımı da yapabilirler. Diş mankenleri ise daha çok çikolata gibi ürün reklamlarında ve diş macunu reklamlarında oynarken saç mankenleri saç aksesuarları ve şampuanlar reklamlarında yer almaktadırlar. Mankenlik başvurusu yapmak için cast ajanslarının başvuru formlarını doldurmanız yeterlidir.

Bunun dışında bu reklam ve fotoğraf çekimlerinin kullanıldığı dergilerin yanında aynı zamanda oyunculuk eğitimi de alabilme imkanınız mevcuttur. Bunun için oyunculuk eğitimi veren cast ajansları mevcuttur. Oyuncu cast ajansına mankenlik cast ajanslarından geçiş yapabilme imkanı da sunulmaktadır ve bu oyunculuk eğitimi aldıktan sonra herhangi bir reklam ya da dizi veya film projesinde görev alabilerek; kariyerlerini bu şekilde yönlendirebileceklerdir. Cast ajans oyuncu model seçeneklerinden de yararlanarak; herhangi bir sektörel faaliyet içerisinde yer alacak olan bu yeni adaylar; sürekli olarak talep çekecek noktaya da kısa bir zaman dilimi içerisinde ulaşacaklardır.

kaynak :http://www.castajansizmir.net/manken-olmada-vucut-olculerinin-onemi/