Reklam çekimleri yapan yapım şirketleri, ürün firmalarının talebi doğrultusunda prodüksiyona başlar ve eğer animasyon ya da sadece ses ve yazı içeren bir görüntü tercih edilmezse buna bağlı olarak oyuncu arayışına girmeye başlarlar. Bu yüzden cast ajanslarına götürdükleri tekliflerle ya da karşı taraftan aldıkları teklifler doğrultusunda ajanslarda gerçekleşen deneme çekimlerini izlemeye başlarlar. Ardından beğendikleri modelleri ya da oyuncuların listesini ajanslara ileterek onları reklam çekiminin gerçekleşeceği yere çağırarak ön çekimlere ya da deneme çekimlerine alırlar. Bu doğrultuda da reklam yapım şirketi, ürün firması ile birlikte karar vererek cast ajansından seçilen model ya da oyuncuda karar kırarlar ve reklam çekimlerinin prodüksiyonunu tamamlayarak asıl halini başlatırlar. Bu esnada da cast ajansı ve oyuncu ya da modelle anlaşan reklam yapım şirketi, reklam çekimlerini tamamlar.

Reklam şirketi kimi zaman kendi çizdiği yol doğrultusunda, kimi zaman ise ürünü üreten firmaların isteği üzerine reklam senaryosunu oluşturur ve buna göre fiziksel özelliklerine bakılarak model ya da manken arayışına girerler. Eğer önceden anlaşmalı bir cast ajansları yoksa diğer cast ajanslarına teklif götürülür. Detaylı olarak incelenirse, cast ajanslarından, reklamda oynayacak kişi ya da kişilerin fiziksel özellikleri, buna bağlı olarak ürünün ne olduğu da çok önemlidir. Eğer bir el kremi ürününün reklamı çekilecekse cast ajansından el modelleri kataloğu istenir ve buna göre seçilir. Şampuan reklamı ise saç modeli kataloğu ya da makyaj ürünü ise bir yüz modeli kataloğu istenir. Akabinde ise ürünü üreten firma ya da reklam yapım şirketi, modeli seçer.

Reklam çekimleri ise reklam yapım şirketinin seçtiği bir mekanda gerçekleşir. Bu mekaniçin de üretim firması, reklam giderleri içerisinde bir bütçe açmış olacaktır. Bu yüzden mekan masrafını reklam yapım şirketinden ziyade üretim firması karşılamış olur. Reklam çekimleri gerçekleştikten sonra cast ajansına, oyunculara ya da mankenlere ücretinin karşılığı verilir. Eğer reklam filmleri bir seri ise ve berlirli dönemlerde televizyonlarda dönüyorsa aynı oyuncu birden fazla defa kullanılabilir.