Bazı çocuklar vardır ki onlar için büyümüş de küçülmüş sıfatını kullanmaktan çekinmeyiz çünkü minicik bedenlerine rağmen öylesine akıllı ve mantıklı cümleler kurarlar ve biz, onlardan duyduklarımız karşısında neredeyse küçük dilimizi yutarız. Çocukların eşsiz  olduğu tartışmaya kapalı bir gerçek olup, onların bizim için çok değerli oldukları inkâr edilmemelidir. Peki televizyon programlarında ve dizilerde rol alan çocuklara ne demeli? Oyunculuk yediden yetmişe her insanın yapabileceği bir iş olduğu için 36 aylıktan daha küçük olmayacak şekilde bir bebekten tutun yaşı fazlasıyla ilerlemiş kişiler bile oyuncu olabilme şansına sahiptirler Eminim birçoğunuz şu soruyu kendinize sormuş veya başkalarının yanında dile getirmişsinizdir. ‘’Bu çocuk nasıl oluyor da bu kadar iyi ve güzel oyunculuk yapıyor? ‘’  Küçük bir çocuk ne kadar eğitim almış olabilir ki bu durumda bu sorunun cevabı yetenekten başka bir şey olmamalıdır. Tabi ki yaşı ilerledikçe bu alanda eğitim alması meslekte ilerlemesi için faydalı olacaktır.

Sizin de ailenizde ya da çevrenizde bu konuda yetenekli bulduğunuz bir çocuk olabilir. Eğer oyuncu olmasını istediğiniz bir çocuk tanıyorsanız onu bir cast ajansa kaydettirerek bir dizi, film, çocuklara yönelik program ya da reklamlarda rol almasını sağlayabilirsiniz. Peki bunu nasıl yapacaksınız? Öncelikle kriterleri araştırmalısınız. Çocuk oyuncularda bulunması gereken kriterler şunlardır; öncelikli olarak konuşkan bir çocuk olması esastır.  Beden dilini etkili bir şekilde kullanmalıdır; jest ve mimiklerini kontrol edebilmelidirler.

Anne ve babalar çocuğum para kazanır düşüncesiyle çocuklarını zorla bir cast ajansa kaydetmemelidirler kesinlikle çocuğunda bu konuda hevesli olmalıdırlar.  18 yaşından küçük olan her bireyin bir cast ajansa başvuru sürecinde aile onayı şarttır. Anne ve babalar çocuklarını cast ajanslara kaydetme aşamasında kesinlikle iyi bir araştırma yapmalıdırlar. Çocuğunuz bir projeye dâhil olursa bu aşamada uygun şart ve koşullar esnasında çalıştırılmalıdır. Çocuğunuz kesinlikle sigara, alkol gibi zararlı şeylerin kullanıldığı ortamlarda çalıştırılmamalıdır. Kız ya da erkek olması fark etmeksizin hiçbir çocuk büyüklerle aynı ortamda soyunup giyinmemelidir.  Çocukların ruhsal ve bedensel sağlıkları için onları kaydedeceğiniz ajansa ve yer alacağı projeye çok dikkat etmelisiniz.

Kaynak:http://www.cocukoyuncuajansi.com/cocuk-oyuncu-basvurunuzu-hemen-yapin