Cast ajansları çalışma alanı en geniş kurumların başında gelmektedir. Bu ajanslar mankenlikten oyunculuğa, oyunculuktan fotomodelliğe kadar pek çok konuda bünyelerinde bulunan kişilere destek olmaktadır. Cast ajans başvuruda bulunmak isteyen kişilerin ise mesleklerinin istediği kriterlere sahip olmaları gerekmektedir. Her mesleğin kendine özel olarak aradığı bir unsur bulunmaktadır. Cast ajansları da başvurularda bu unsurlara dikkat etmektedir.

Cast Ajanslarının Başvuru Kriterleri

Cast ajanslarının başvuruları inceleme konusunda dikkat ettiği birden fazla nokta bulunmaktadır. Fakat cast ajans başvuru kriterlerinden en belirgini reşit olmaktır. Ajansları kendi başlarına başvuruda bulunmak isteyen kişilerin on sekiz yaşını aşmış olmaları gerekmektedir. Bu kritere uyum sağlamayan bireylerin başvuruları yasal olarak bağlı oldukları kişiler tarafından yapılmak zorundadır.

Oyunculuk için cast ajans başvuruda bulunmak için kişilerin bu konuda yeteneklerinin olup olmadığına bakılmaktadır. Oyunculuk sadece eğitim alınarak yapılabilecek meslek dalları arasında bulunmamaktadır. Bu nedenden ötürü kişilerin kariyerlerini oyunculuk açısından çizebilmeleri için aranan en önemli kriter yetenektir. Cast ajanslarının oyunculuk başvuru kriterlerinde eğitim daha sonra kendini göstermektedir. Eğer kişiler yeteneklerinin yanı sıra bir de oyunculuk konusunda eğitim sahibilerse seçilme olasılıkları yükselmektedir. Eğitim ise sadece üniversite eğitimi olarak anlaşılmamalıdır. Çeşitli oyunculuk kurslarına katılmak da oyunculuk eğitimine dâhil edilen kavramlardan sayılmaktadır. Cast ajanslarının oyunculuk için belirlediği fiziksel bir kriter bulunmamaktadır. Ortalama bir güzelliğe sahip olan her bireyin oyuncu olma şansı vardır.

Ajanslar aracılığı ile mankenlik ya da fotomodellik yapmak isteyen istenen kişilerde aranan başvuru kriterleri ise bambaşkadır. Bu iki meslek de fiziksel özellikler üzerine kendilerini devam ettirmektedir. Bundan dolayı fiziksel olarak bu meslekleri yapamayacak kişilerin başvuruları onaylanmamaktadır. Fotomodellikte yüz güzelliği ve orantılı vücut hatları bir hayli önemlidir. Ayrıca poz vermeyi bilmek ve düzgün bir duruşa sahip olmak fotomodellikte aranan kriterlerin başında gelmektedir. Mankenlik için ise fotomodellikte aranan kriterlere ek olarak düzgün bir yürüyüş, disiplin ve uzun boy da aranmaktadır. Meslekleri için uygun kriterlere sahip tüm adayların başvuruları tecrübeli kişiler tarafından bir inceleme tabii tutulmaktadır.