Cast ajanslar oyunculuk sektörü dışında birçok sektör için hizmet vermekte olup, bu sektörlerin gelişimi, tanıtımı ve reklamları gibi birçok alanda da elemana ihtiyaç duyulmakta olup bu eleman ihtiyacını karşılamak adına oldukça fazla çalışmalar yapmaktadırlar. Günümüzde çağımızın hızlı gelişim sergilemesi, internet kullanımının yaygınlaşması ve refah seviyesinin artışı ile sanata ve sanatçıya verilen değerin artması sebebi ile oldukça fazla proje yapılmakta olup bu projeler için uygun oyuncu adayı için proje sahibi müşteriler ilk olarak cast ajans başvurusu yaparak kişi katalogları içinden yeni projelerine en uygun olacak özelliklere sahip kişileri bulmak isterler.

 

Oyunculuk hayali olan, oyunculuk istek ve yeteneğine sahip olduğunu düşünen ve başka meslek grupları içerisinde çalışmakta olup aynı zamanda oyunculuk yapmak isteyen kişiler cast ajans başvuru formu doldurarak bu istekleri için ilk adımı atabilirler. Cast ajans firmaları projelerin oldukça fazla olması ve gelen projeler için uygun oyuncu adayının kişi kataloğunda yer almasını istemesinden kaynaklı olarak kişi kataloglarını arttırmak adına çalışma yaparlar. Bu çalışmalar içerisinde taraflarına yapılan başvuruları değerlendirmeye alırken başvuru yapan kişilerin şişman ya da zayıf vücut özelliklerine sahip olmalarına, eğitimli veya eğitimsiz olmalarına, uzun boylu ya da kısa boylu olmalarına ve yaşlı veya genç olmalarına bakmaksızın değerlendirmeler yaparlar. Gözle görülür bir engeli bulunmayan herkesi bünyelerine katmak amaçlı çalışmalar sergilerler.

Cast ajanslarına kayıt olmak isteyen kişiler öncelikli olarak internet üzerinden kendilerine uygun olan bir ajans seçmeleri gerekmektedir. Daha sonrasında ise bu ajansın sitesine girerek cast ajans başvuru formu doldurmaları gerekmektedir. cast ajans başvuru formu doldururken dikkatli olunması gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bunlardan ilki kişisel bilgiler doldurulurken her bilgi alanının doldurulması ve eksiksiz olması oldukça önemlidir. Daha sonrasında ise iletişim bilgileri ulaşılabilir ve güncel olmalıdır. Bunun sebebi ise bazı cast ajanslar telefon ile bilgilendirme yapmak yerine mail yolu ile bilgilendirme yapmayı tercih edebilmektedirler. Son olarak ise fotoğraf eklemeleri gerekmekte olup yakın zamanda çekilmiş bir fotoğraf eklemeleri daha uygun olacaktır.