Cast ajansları hayallere ulaşma yolunda aralanan kapı olmaktadır. Cast oyunculuk ajansları dahilinde yüzlerde genç hayalini kurduğu projelerde yer alabilmektedirler. Günümüzde cast ajansları ve cast direktörlerinin tam olarak ne iş yaptığı tam olarak bilinmemektedir. Bu nedenden dolayı da iki terim oldukça yanlış bir şekilde algılanmaktadır. Cast ajansları yetenekli oyuncu adaylarının, yeteneklerine göre ayrıldığı bir kuruluş olmaktadır. Cast direktörleri ise projelerde yer alacak oyuncuları bulmaktadır. Yönetmenler aradıkları özellikleri cast direktörlerine bildirmekte olup; cast direktörleri daha sonrasında ajanslara başvurmaktadırlar. Ajanslardan ise proje için en uygun ve doğru kişiler, yönetmene bildirilmektedir. Yönetmenler ise adaylar arasında bir seçimde bulunarak projede yer vermektedir. Bu sayede yetenekli birçok oyuncu sektörde yer almaktadır.

Cast oyunculuk ajanslarında oyuncu olmak isteyenlerin dışında manken veya fotomodel olmak isteyenler de başvurularda bulunmaktadırlar. Manken ve fotomodel olmak isteyenler de bulunan ajanslar sayesinde doğru projeler ile buluşturulmaktadır. Bunun yanında cast ajanslarına ise çocuk oyuncu, manken veya fotomodel olmak isteyenler de ebeveynleri ile kayıt olabilmektedirler. Bu sayede sektörde yer alarak, minik birer yıldız olabilme şansına sahip olmaktadırlar.
Cast ajanslarına başvuru yapmak isteyenlerin akıllarında birçok soru yer alabilmektedir. Bireyler cast ajanslarına nasıl başvuru yapacaklarını, şartlarının ne olduğunu merak etmektedirler. Cast ajansları onlara başvurularda bulunanlardan öncelikli olarak özgüven sahibi olmalarını beklemektedir. Öz güven sahibi olan bireyler her zaman daha başarılı bir şekilde sektörde yer almaktadırlar. Bunun dışında adayların kendini geliştirmeye açık ve yetenekli olmasını beklemektedir. Bu özellikleri bulunduranlar oldukça kolay bir şekilde cast ajanslarına başvurmaktadırlar ve birçok proje ile buluşmaktadırlar. Fakat cast ajanslarına başvuru yapmak bireyler için yeterli olmamaktadır. Kendilerini geliştirmeleri halinde projelerde yer alabilmektedirler.
Cast ajans başvurularında bulunan bireyler kendilerini geliştirmeleri sonucunda sektörde devamlı bir şekilde yer alabilmektedir. Başlı başına yetenek sahibi olmak, projelerde başarılı olmak için yeterli bir durum olamayabilmektedir. Bu sebepten dolayı da bireylerin her zaman kendilerini gerekli eğitimler dahilinde geliştirmesi gerekmektedir. Azimli ve emin adımlar ile sektörde yer alanlar kalıcı olmakta ve sektörün aranan yüzleri olabilmektedirler.