Cast ajansları oyuncu adaylarını hayalleri ile buluşturan ve onları dijital ortamlarla taşıyan en önemli ilk adımdır. Oyunculuk hayalini gerçeğe dökmek isteyen oyuncu adayları cast ajanlarına başvuru yapmaktadırlar. Sektörde oluşan oyuncu boşluğu cast ajansları tarafından doldurulmaktadır. Cast ajansları oyunculuk, mankenlik gibi meslek gruplarının oluşumunda ve yetişiminde önemli faktördür. Cast ajansları yapım şirketlerine, dizi ve filmlere oyuncu temin etmektedir.

Oyuncu adayları oyunculuğa sempatisi olan ve bu mesleği icra etmek isteyen kişilerdir. Bu hevesli oyuncu adayları cast ajanlarına başvuru yapar. Başvuru da boy, kilo gibi bilgilerin yanı sıra fotoğraf istenmektedir. Bu fotoğrafların önemi oldukça fazladır. Fotoğrafta ki imajınız başvuruyu titizlikle inceleyen kişilerin aklında kalmalı ve dikkatlerini çekmelidir. Fotoğrafta ki tema, duruş ve görünüş akılda kalmayı etkileyen faktörlerdir. Cast ajansının kritelerine ve aradığı yüze uygunsanız oyuncu adayı olmamanız için hiçbir sebep yoktur. Oyuncu adayları çalıştığı cast ajanslarının yanı sıra eğitim almalıdır. Bazı cast ajansları eğitim alabilmeniz için bağlantıları ile size referans olmaktadır. Cast ajansları deneme çekimlerinde sizin oyunculuk potansiyelinizi görmektedirler. Bu potansiyelinize göre ortaya gelecek rollerde size en uygununu belirler ve sizi o rolle birleştirir.

Oyunculuk mesleği her ne kadar kolay gibi görünse de sahne de stresiyle, girilmesi gereken rolün zorluğuyla her kişinin yapamayacağı bir meslektir. Oyunculukta karakter analizi yapabilme, senaryoyu anlama beden dilini ustalıkla kullanma gibi gereksinimlerin yanı sıra doğaçlama faktörü de oyunculuk için önemli bir yere sahiptir. Doğaçlama senaryonun olmadığı durumlarda senaryoya bağlı kalmadan içinde bulunulan duruma göre role girmektir. Hiç hazırlık yapmadan anında duruma göre bir anda söylenilen ve konuşulan durumdur. Bundan dolayı doğaçlama her oyuncunun ustalıkla üstesinden gelebilmesi açısından kendisini geliştirmelidir. Yaratıcılığın doğaçlama üzerindeki önemi vardır. Yaratıcılık doğaçlamanın başarısı için önemli olduğu kadar meslek hayatımızın yanı sıra özel hayatımızda da önemli bir yere sahiptir. Yaratıcılık bize hem özel hayatımız da hem de meslek hayatımız da fark katacaktır. Yaratıcılığın gelişmesiyle bazı özellikler daha kazanırız. Bu özellikler yorum yapabilme yeteneği ve ifade de güçlülük yeteneğidir.

Kaynak:http://www.cocukoyuncuajansi.com/cast-ajanslarinda-oyuncu-olmak-icin-yapilacaklar