Cast ajansları, oyunculuk ve modellik hayali kuran insanlara bir numaralı yol göstericidir. Oyuncu ya da manken olmak isteyen adaylar, cast ajansına başvuruda bulunurlar. Projelerinde yeni yüzlere ihtiyaç duyan yönetmen ve yapımcılar da cast ajansları aracılığıyla, aradıkları yeni yüzleri bulmaktadır.

Cast ajansları, oyunculuk, figüranlık ya da modellik yapmak isteyen adayların başvurularını internet üzerinden kabul etmektedir. Cast ajansına başvuru yapmak istiyorsanız ilk olarak başvuru yapacağınız cast ajansına ait internet sitesine girerek başvuru formuna ulaşmalısınız. Daha sonra başvuru formunu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurarak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Başvuru formunuzun yanına istenilen sayıda ve kalitede fotoğraflarınızı eklemeniz gerekmektedir. Bu işlemi gerçekleştirdiğinizde başvurunuzun ilk aşaması gerçekleşmiş olacaktır. Başvurunuz, cast ajansındaki profesyonel ekipler tarafından değerlendirmeye alınacak ve büyük bir hassasiyetle incelenecektir. Başvuru formunuzda fiziksel özelliklerinizden aldığınız eğitimlere kadar her şey dikkatli bir şekilde değerlendirmeye tabii tutulacaktır. Aldığınız eğitimler ve deneyimler sizin diğer adaylardan bir adım önde olmanızı sağlayacaktır. Başvurunuz uygun bulunduğu takdirde sizinle iletişime geçilerek fotoğraf çekimleri için bir randevu ayarlanacaktır. Fotoğraf çekimlerine giderken her şeye son derece özen göstermelisiniz. Çünkü sizin gibi oyunculuk ya da modellik yapmak isteyen binlerce kişi sırada beklemektedir. Çekimlere giderken oldukça güzel ve uygun giyinmeli, saçınıza ve makyajınıza önem vermelisiniz. Ayrıca jest ve mimiklerinize de fiziksel özellikleriniz kadar dikkat edildiğini unutmamalısınız. Fotoğraf çekimleriniz tamamlandığında, fotoğraflarınız ve bazı kişisel bilgileriniz izniniz doğrultusunda cast ajansına ait kataloglarda yer alacaktır. Yeni yüz arayışında olan yönetmen ve yapımcılar fotoğraflarınızı beğendiğinde ve sizi aradıkları kriterlere uygun bulduklarında cast ajansı yetkilileriyle irtibata geçerek sizinle bir görüşme sağlanmasını isteyeceklerdir. Anlaşma sağlamanız sonucunda deneme çekimleri gerçekleştirilecektir. Deneme çekimleri de başarı ile sonuçlanırsa oyunculuk yolunda büyük bir adım atmış olacaksınız.

Yani cast ajans başvurularının değerlendirilmesi uzun bir süreçten geçmektedir. Bu süreci daha kısa bir sürede tamamlamak tamamen sizin elinizdedir. Kendinize güvenmeniz ve bu güveni karşı tarafa yansıtmanız, başvuru sürecinin her aşamasında size bir büyük bir avantaj sağlayacak ve ilerdeki oyunculuk hayatınızda da sizi her zaman ön planda tutacaktır.