Dizi film oyunculuğuna, reklam şirketlerine ve moda dünyasına istenilen özellik ve kriterlerde oyuncu, model, manken bulan aracı kurumlara cast ajansları denir. Her cast ajansının yaptığı görev aynıdır fakat bazıları kaliteli hizmetleri ile sektördeki yapımcı şirketlerinin gözdesi olurken bazıları alt sınıf çalışmalar ile sektöre katkıda bulunurlar. Doğru ve güvenilir cast ajansı olmak, oyuncunun haklarını, sektörde başarıya ulaşmasını ve sektöre uyum sağlamsına yardımcı olarak oyuncunun yanındadır. Cast ajansları oyuncu ile çalışmaya başladığı andan itibaren her iki tarafından haklarını korumak ve oyuncunun sektördeki başarılarının devamını sağlamak için karşılıklı anlaşılarak sözleşme imzalanır. Bu sözleşme ile oyuncunun haklarının korunmasının yanında yapımcılar ile yapılacak anlaşmada alacağı en yüksek fiyat alınır. Oyunculuk ajansları aynı zamanda oyuncu ile sözleşmesi devam ettiği sürece oyuncunun evrak işleri, sosyal güvenlik hakları, oyuncunun set günleri takibi, yapım şirketine verilecek faturaların düzenlenmesi ile iade edilmesi ve gelecek yatırımları yapması ile oyuncunun yanındadır. Sadece oyuncuyu oyunculuğu hazırlamak ile kalmaz oyuncunun sektörde tek başına ayakta kalmasına da destek olur. Oyuncunun setlerdeki yerini ve karavanına kadar müdahil olan cast ajansları her zaman oyuncunun çıkarları doğrultusunda hareket eder. Oyuncunun kabul ettiği projelerin de yapımcıları ile yapılan anlaşma da cast ajansı da vardır ve bu alanda payını alır. Dizi film oyunculuğunun geleceğine katkısı büyük olan cast ajansları sektörü de aktif ve hareketli tutarlar.

 

Oyunculuk Ajansları ise yapım şirketleri ve reklam şirketlerinin oyuncu istekleri doğrultusunda oyuncu ihtiyacını karşılayan kurumlardır. Her ajans cast ajansı kadar etkili olmayabilir. Bu durum oyuncu adaylarının öncelik olarak cast ajanslarını seçmesine sebep olur.

 

Cast ajansı ile oyuncu arasındaki bağ?

 

Oyuncunun güvenilir cast ajansını bulup başvurması ile başlayan ve oyuncunun, oyunculuk hayatı boyunca süren bu durum hem oyuncu için hem de cast ajansı için büyük avantajdır. Çünkü kadrosundaki oyuncunun büyük başarılara imza atması cast oyunculuk ajansının da sektördeki prestijini etkiler. Oyuncunun cast kadrosuna girmesi ile cast direktörleri arasında seçmeler ve çalışmalar başlar. Cast direktörleri oyuncuyu yapımcıların aradığı oyuncu niteliğinde eğitim almasını sağlar.