Cast ajansları sinema filmi, televizyon dizisi, reklam filmi, haber sunucusu, model, manken, dizi ve sinema figüranı, fotomodel gibi yapımcıların ve proje sahibi şirketlerin ihtiyacını karşılamak üzere ilan vererek yapılan oyunculuk başvurularını değerlendirmeye alan ve adayları en uygun projelere yönlendiren sektörlerden biridir. Dünyada sinema sektörünün gelişmesiyle beraber cast ajanslarına oyunculuk için yapılan başvurularda artış göstermiştir. Kişiler ajans seçerken elbette ki en iyisini ararlar. En iyi cast ajansları adı altında yapılan araştırmalar çoğu zaman yanıltıcı olabilmektedir. Bu yüzden kişiler ajans seçerken referans gösterilmiş ajanslara ya da daha önceden pek çok kişiyi ünlü yapmış ajanslara başvuru yapmalıdır.

En iyi cast ajanslarına başvuru yaparak gelecek ve kariyer planlarınız için daha emin adımlar atmış olursunuz. Cast ajansları da kendilerini bu alanda daha da geliştirmek adına ve adını duyurmak için büyük yapımcılarla ya da proje sahibi şirketler ve firmalarla iş yapmaktadır. Cast ajansının kendini yükseltmesi için mutlaka kendine göre kriterleri olmalıdır ve ajansa başvuru yapan adayların başvurularını en iyi şekilde değerlendirmeye almalıdır. Çünkü ajans yetkilileri seçeceği oyuncu adayını ne kadar iyi belirlerse onu yönlendirdiği yapımcı da o ajanstan o kadar memnun kalır. Bu sayede cast ajansı bu sektörde kalıcı olarak kalmayı ve ilerlemeyi garantilemiş olur. Ayrıca en tanınmış cast ajansları arasında da yerini alarak daha çok yapımcıya sesini duyurmuş olur. Kişiler ajanslara başvuru yapacakları zaman internet üzerinden en popüler cast ajansları ya da en tanınmış cast ajansları olarak araştırma yapmaktadır.

Cast ajanslarının da bu sıralama arasında yerini alması için en iyi olmayı hedeflemesi gerekir. Ajansların en iyi olmaları içinse bu sektörde her zaman en iyi oyuncularla çalışmaları ve ünlü yapımcılara oyuncu temini yapmaları gerekmektedir. Cast ajansı ne kadar kendini geliştirirse seçeceği oyuncularda o kadar iyi olur. Başvuru inceleme sırasında adayları detaylı ve geniş kapsamlı değerlendirmeye alarak firmaların her zaman onlarla iş yapmasını sağlar. Ayrıca en popüler cast ajansı olarak daha çok başvuru alır.