Yapımcısı Kerem Çatay olan dizi 2016 yılında izleyici karşısına çıkarılmıştır. Cesur Ve Güzel adlı dizisinin yönetmeni ise Ali Bilgin’dir. cesur ve Güzel dizisinin oyuncuları ise; Hasan Ünver, Kıvanç Tatlıuğ, Tuba Büyüküstün, Yiğit Özşener, Devrim Yakut, Sezin Akbaşoğulları, Tamer Levent, Serkan Altınorak, Nihan Büyükağaç, Erkan Avcı, Gözde Türkpençe, Fırat altunmeşe, Okday Korunan, Işıl Dayıoğlu, Zeynep Kızıltan, Tilbe Saran, Irmak Örnek, Cansu Türedi’dir.

Cesur ve Güzel dizisinin konusu ise; bir gün Cesur isminde ki karakteri canlandıran ve herkes tarafından beğenilen oyuncu büyük şehirden uzak küçük bir kasabaya  yerleşir. Bu yakışıklı bütün dikkati üstüne çeker. heybetiyle dikkatleri üzerine çeken bu yakışıklı genç bölgenin toprak sahibi, aile şirketinin işlerini yöneten güzelliğiyle ön plana çıkan Süphan ile arkadaş olur. Bu ikili daha ilk tanışmalarından birbirlerine karşı derin duygulara kapılırlar. Bu ikili tanışmasından bir süre sonra aralarında büyük bir aşk başlar.

Fakat bilmedikleri gizli bir sır vardır. Aslında ailelerinin geçmişten gelen bir düşmanlığı bulunmaktadır. Yani onlarınki bir yasak aşk hikâyesidir. Babalarının arasında eski bir mevzu yer alıp aslında hala kapanmamış ve devam etmektedir. Bu iki kara sevdalının önlerindeki en büyük engel aileleri olmaktadır. Zamanla ilerledikçe sevdalıların muhteşem aşkları iyice imkansıza dönüşür ve bu yakışıklı karakter oyuncusu Cesur’un artık kasabaya geliş sebebi açığa çıkmaya başlar.  Yakışıklı karakter olan Cesur Nihan’ın ihanet ettiğini düşünür ama bunu kendi gururuna yediremeyip Nihan’dan bir açıklama bekler fakat Nihan gerçekleri açıklamaz. Cesur Nihan’ı çok büyük bir suç ile suçlamıştır. Rıza Sühan’ı hedef almış olarak her fırsatı değerlendirmektedir.

Cesur ve güzel oyuncu alımları ise cast ajans tarafından yapılmaktadır. Cesur ve Güzel oyuncusu olmak için ise belirli kriterlere sahip olunması gerekir. Cesur ve Güzel oyuncusu olmak için gerekli olan eğitim ve yeteneklere sahip olması gerekmektedir. Cesur ve Güzel oyuncu alımları cast ajanslarına başvuru yapan oyuncu adaylarının arasından seçilirler. Oyuncu adaylar ise cast ajanslarının yayınlamış olduğu başvuru formunu doldururlar ve ek olarak da fotoğraf eklerler.