El modelliğini tercih eden biri el modeli olup tam zamanlı bir iş olarak bu işi yapabilir. Öncelikle elleriniz güzel, biçimli ve narin bir görünüme sahip olmalı. Uzun ve ince ve de bir o kadar zarif parmaklı elleriniz varsa özellikle mücevher ve kozmetik ürünleri için tercih sebebisiniz. El mankeni olmak isteyen bir adayın cast ajansa sağlamış olduğu başvuru üzerine el mankeni olmak yolunda bir aday olabilmektedir. El mankeni olabilmek için ellerde istenilen özellikler  parmak eklemleri küçük olmalı, kütikülleri (tırnak çevresindeki ölü deri) göze batmamalı, yumuşak ve sağlıklı görünümde bir cildi olmalıdır. Biçimli uzun ve beyaz lekesi olmayan tırnak yapısı olmalı, erkek el modeli – kadın el modeli fark etmez, modellerden el ve parmak üzerlerinde belirgin tüy ve kıl olmaması istenir. Sabit ve titremeyen dengeli ellere sahip olmalısınız. Bunu kendiniz de test edebilirsiniz. Bir ürünü uzun süre sabit, titremeden ve destek almadan avuç içinizde tutabiliyor musunuz? Çünkü çoğu TV reklamlarında veya reklam kampanyalarında çekimler saatler sürer. Bu süre içerisinde her zaman hazır ve 2-3 saniyelik çekimleri arka arka tekrarlamaya, ürünü aynı şekil ve pozisyonda tutmaya hazır olmalısınız.

El modelliği işini ek iş olarak yarı zamanlı da yapabilirsiniz. Çoğu cast ajans ücretsiz ya da daha cüzi bir meblağa bir iki fotoğraf çekse de sizin kendinize ait, tamamen sizi yansıtan bir portföyünüzün olması çok daha işinize yarayacaktır. İşte bir tavsiye, yeni başlamış, fotoğraf portfolyosu oluşturmak isteyen fotoğrafçı bulabilirseniz fotoğraflarınız daha uygun bir bütçeye gelir. Fotoğrafçınız, kendi portfoyuna özeneceği için sizin de fotoğraflarınız oldukça özenli olacaktır. Bu arada dikkat etmeniz gereken husus; ajansınızın işinin ehli ve güvenilir olması. Hiçbir iş öncesi kayıt adı altında ücret ödemeyin, işin ehli bir ajans siz para kazandıkça komisyonunu alır. Öncelikle ve özellikle el bakımınıza daima devam etmeli, olduğundan daha fazla özen göstermelisiniz.

El modelliği yapan bir manken olduysanız ellerinize zarar verecek davranışlardan kaçınmalısınız. Kesici aletlerle uğraşmak, bıçakla meyve sebze kesmek, çıplak el bulaşık ve çamaşır yıkamak, dikenli gül tutmak gibi.