Cast ajansları oyuncu olmak isteyen kişileri, yönetmen ve yapımcılarla buluşturarak oyunculuk yolunda atacakları ilk adımda onlara yardımcı olurlar.  Dizi ve filmlerde ki oyunculuğun yanı sıra, reklam oyunculuğu, modellik ve figüranlık yapmak isteyen adaylar da cast ajansları ile iletişime geçerek hayal ettikleri mesleğe ulaşmaya çalışırlar.

Figüranlık cast ajansları bu yolda atılan en doğru adım olarak düşünülebilir. Bazı insanlar bu sektöre oyunculuktan önce figüranlık yaparak başlamak ister.  Bu düşünce oyunculuk hayatınızda sağlam bir temel atılması açısından daha doğru bir karar olabilir. Figüranlık yapan kişiler, genelde dizi ve filmlerde kısa bir zaman süresinde, basit rollerde yer almaktadır. Yani siz de oyunculuk yolunda büyük hayaller kuruyorsanız ve kendinizi gelecekte dizi ve filmlerin parlayan bir yıldızı olarak görüyorsanız fazla geç kalmadan bir cast ajansına başvuru yapabilirsiniz. Kendinizi çok yetenekli biri olarak düşünüyorsanız ve direk oyunculuğa başlamak istiyorsanız oyunculuk cast ajanslarına başvuru yapabilirsiniz.

Ama fazla yetenek sahibi değilseniz ve kendinizi bir an önce bu sektöre dahil edip bir yerlerden başlamak ve yeteneğinizi geliştirmek istiyorsanız figüranlık cast ajanslarına başvuru yaparak başlayabilirsiniz. Figüranlık cast ajansları da oyunculuk cast ajanslarında olduğu gibi aynı şekilde internet üzerinden başvuru kabul etmektedir. Figüranlık yapmak isteyen kişiler başvuru formu ve fotoğraflarıyla birlikte başvurularını gerçekleştirerek kendilerine dönüş yapılmasını beklemeye başlayabilirler. Figüranlık bu sektöre girip oyunculuk yapmak isteyenler için güzel bir başlangıç olabilir. Hem böylelikle kendinize ek gelir sağlamış olursunuz hem de küçük çaplı roller de yer alarak kendinizi geliştirmeniz için büyük bir fırsat yakalamış olursunuz.

Siz de figüranlık yapmayı düşünen kişilerden biriyseniz, bu yolda ki en doğru adım figüranlık için başvuru kabul eden cast ajanslarına başvuru yapmaktan geçecektir. Günümüzde her yerde olduğu gibi bu sektör içinde de amacı kötüye kullanan şirketler yer almaktadır. Bu sebeple her cast ajansına güvenmemeli ve güvenilir ajanslarla birlikte çalışmalısınız. Bunun için de başvurunuzu gerçekleştirmeden önce iyi bir araştırma yapmanız sizin için daha faydalı olacaktır.