Cast ajans oyuncu olmak isteyenler için bir yol bir köprü görevini üstlenmiş olan ve ülkenin dört bir yanında yerleşik bir şubesi bulunan kurumlardan oluşmaktadır.(  Diyerek kısa bir tanım ile yazıya başlamak isteriz) Oyunculuk, modellik ya da mankenlik yapma hayalinde olan kişilerin bu hayallerine kavuşabilmelerini sağlayacak olan kurumlar cast ajanslarıdır. Cast ajansları ekranlarda yer alan birçok ünlünün elinden tutarak başarı merdivenlerini çıkmasına yardımcı olmuştur. Birçok ünlü mankenin geçmişinde yer alan tek adres cast ajanslarıdır da diyebiliriz.

Dizi ve filmlerde oynamak isteyen oyuncu adayları da kendilerinin fark edilebilmesi için cast ajanslarına başvurularda bulunmaktadırlar. Cast ajansları da bu doğrultuda kişi ile arasında bir bağlantı kurar ve uygun olan reklam filmi, dizi ya da sinema filmlerinde yer alabilmesi için oyuncu adayına büyük bir katkı sağlamaktadırlar. Oyuncu adayına eğitim vermesinden ve oyuncuyu yetiştirmesinde sorumlu olacağından dolayı başarılı bir oyuncu yetiştirmek için elinden gelen çabayı göstermektedir. Dizi ve film yapımcıları birebir olarak oyuncu adayına ulaşması zor bir durum olmasından dolayı firmalar ile bağlantı noktası olarak da devreye cast ajans yetkilileri girmektedir.

Dizi ve filmlerde oynamak ekranlarda yer alabilmek için uygun karaktere bürünebilecek olan oyuncu adayına konuyla ilişkin detayları anlatı ve bu konuda gerekirse uzun ve bir o kadar da sabır isteyen bir eğitim sürecine girmektedirler. Oyuncunun her alanda başarı sağlayabilmesi her ne kadar oyuncu adayına bağlı olsa da cast ajans tarafından verilmekte olan eğitim de büyük bir katkısının olduğunu görmezden gelmemek gerekir. Dizi film yapımcılarının ajanslardan beklentilerini tam anlamıyla verebilmesi için ajanslara büyük bir güven duymaktadırlar.

Cast ajans oyuncu seçmeleri sırasında oyuncu adaylarının ellerinden gelen çabayı göstermesi gerekmektedir ki ajans tarafından fark edilsin ve ileriye dönük olarak da yapımcılar ile bir bağlantı kurabilsin. Kişinin kendisine ait olarak becerisinin ve de doğuştan bir kabiliyetinin olması oyuncu adayı için büyük bir artı sağlaması demektir. Oyunculuk yolunda emin adımlar ile yürümek isteyenler için verilebilecek olan en iyi tavsiye cast ajans firmaları ile iletişime geçmeleridir diyebiliriz.