Özelikle üniversite şehri tanımını tam olarak karşılayan İzmir ilimiz gerek 9 Eylül Üniversitesi gerekse de İzmir Üniversiteleri ile yüz bine yakın öğrencisi ile tam bir üniversite şehridir.

İzmir Üniversitesinin bünyesinde bulunan Devlet Konservatuvar bölümleri ile şehre sanata ilgi duyan yetenekli gençlerin tercihte bulunmasını kolaylaştırırken okullu bir şekilde mezuniyet gerçekleştirmeleri yapım şirketleri ve ajansların buradan mezun olan öğrencilere yakın bir ilgi duymalarını sağlamıştır. Her geçen gün sektörün büyümesi ekranlarda yeni yüzlerin her zaman kabul görmeye müsait bir yapının bulunması ile birlikte ilde çok sayıda İzmir cast ajansları ve İzmir modellik ajansları hızla yayılmaya başlamış ve başvuru kabulü gerçekleştirmişlerdir.

Başta bölümlerinden mezun olan eğitimli öğrenciler ile diğer bölüm öğrencileri de cast ajanslara başvuruda bulunmaktadır. Bu noktada başta öğrenci kesimi olmak üzere yerel halk ile birlikte çevre illerden de yeteneğine güvenen bir çok insan İzmir cast ajans başvurusu gerçekleştirmektedirler. 7/24 hizmet veren online başvurular ile birlikte bizzat yüz yüze belirtilen saatler içerisinde de başvuru kabulü sağlanmaktadır.

Yeteneği olduğuna güvenen herkesin ilgi duyması halinde bu tür ajanslara başvuruda bulunması önemli bir etkendir. Hiçbir zaman karamsarlığa kapılmadan sıranın kendisine de geleceği unutulmadan adım atılmalıdır. Günümüzde sektöre yön veren her kesimden beğeni kazanmış bir çok ünlü oyuncunun cast ajanslardan sektöre adım attığı unutulmamalıdır. Örneğin geçtiğimiz günlerde hayatlarını birleştiren Fahriye Evcen ve Burak Özçivit’in geçmişlerinde ajans bulunmaktadır.

Örneğin;  En gözde genç kuşak oyuncularının başında gelen Özçivit; babasının kendisinden habersiz bir şekilde fotoğraflarını Best Model yarışması için gönderirken organizatör firmanın kendilerinden habersiz bir şekilde çöpe atılmış olan sekiz fotoğrafı bulmasıyla birlikte tekrar yarışmaya dahil edilir ve 2004 yılında gelecek vadeden model seçilir böylece hayatının da ki başarılarının ilk adımını atmış olur.

Almanya’da yaşayan Fahriye Evcen’ de tatili için geldiği ülkemize Oya Aydoğan’ın programına katılır ve dikkatleri üzerine çeker. Yapımcı İbrahim Mertoğlu ile tanıştırılan Fahriye Evcen sürekli uygulanan yakın markaj ile birlikte sektöre girmeyi kabul ederek Yaprak Dökümündeki Necla karakteri ile de şöhretin ilk adımını atmış olur.