Karakter Oyunculuğu ve Rol Dağılımı

Türkiye içerisinde ve tüm dünyada, sinema sektörünün son derece önemli bir yere sahip olduğu biliniyor. bunun yanı sıra yalnızca televizyon kanallarında ya da internet kanallarında gösterime giren çeşitli diziler ya da bunun gibi projelerin oluşturduğu birçok farklı alt sektör dahilinde de yine büyük bir çalışma hacminin söz konusu olduğu söylenebilir. Bu bağlamda da oyuncu adayları ile gerekli görüşmeler ve çalışmalar yapılmakta ve pek çok farklı proje dahilinde birbirinden farklı roller için ve karakterler için analizler yapılarak dağılım gerçekleştirilmektedir.
Rol Dağılımı Nasıl Yapılır?
Herhangi bir sinema filmi ya da bir dizi projesi için ilk olarak yapım şirketi tarafından görevlendirilmiş olan cast direktörü işe başlamakta ve bu yönde de proje için uygun olabilecek olan adaylar ile görüşmeler yapmaktadır. Bu yönde cast ajans listesi tam anlamı ile hazırlanarak yapım şirketinin sanat yönetmeni, görüntü yönetmeni, yönetmen ve diğer kadrolar ile de görüşmeler yapılarak mutabakat sağlanabilmektedir. Bu aşamada zaten rol dağılımı için esas olacak ana çizgiler belirlenecektir. Bu aşama sonrasında da yönetmen ile beraber cast direktörünün çalışmaları başlatılmakta ve bu yönde de karakter oyunculuğu için en uygun olan adaylar belirlenmektedir. Dolayısı ile de oyuncu adayları arasında belirlenecek olan karakter oyuncuları, tüm cast içerisinde bulunan oyuncu adaylarının yalnızca belirli bir kısmıdır. Bu bağlamda gerekli çalışmalar yapılarak en uygun olan oyuncu adayları ile çalışmalar başlatılmakta ve bu yönde de çeşitli eğitimler verilebilmektedir.

Aynı zamanda herhangi bir eğitim söz konusu olmadan da direkt olarak çalışmalar başlatılabilmekte ve bu yönde de oyuncu adaylarına karakter rolü verilebilmektedir. Ancak rollerin dağılımı genel itibarı ile cast ajans aşamasında yapılan çalışmalar ile belirlenmekte ve bu yönde de hangi oyuncuya hangi yönde rol verileceği kesinleştirilerek bu yönde aşamalar tamamlanabilmektedir. Sonrasında da proje dahilinde yapılacak olan çekimlerin başlatılması ile birlikte, oyuncuların tüm metinler üzerinden sırası ile okuma provası, ekran provası, çekim provası ve çekim aşamaları kapsamında çalışmaları sağlanabilmekte ve bu yönde de proje tamamlanabilmektedir.