Oyuncu ya da manken olmak gibi kariyer planlaması ve hayallere sahip olan kişilerin izlemesi gereken yollar oldukça zordur. Bu zorlu yollar kendi başlarına gidilmeye çalışıldıkça daha da zorlaşarak insanın şevkini kırması gibi birçok nedene yol açmaktadır. Bu yolların zor olmasının yanı sıra garantisi de bulunmayan yollar olarak bilinmektedir. Bu sektörde tek başına kendi çabalarıyla bir yerlere gelmiş ve ünlü olarak hayallerine kavuşmuş, kariyerlerini çizmiş nadir denecek kadar az sayıda insan bulunmaktadır.

Tüm bunlar göz önüne alındığında kariyer planlaması için en uygun yerin cast ajansları olduğu göz önüne gelmektedir. Cast ajansları, insanların hayallerini gerçekleştirmek ve bu hayallere ulaşma konusunda yardımcı olarak kariyer planlaması yapmaktadır. Cast oyuncu ajansları, oyuncu olmak isteyen adayların, başvurularından oyunculuk kariyerine girişine kadar, hatta bu süreçten sonra da menajerliğini üstlenerek uzun yıllar beraber çalışarak daha fazla projede yer almasını sağlamayı amaçlamaktadır. Bununla beraber cast oyuncu ajansları oyuncu adayının projeye tanıtılması ve bu projede alacağı rolün belirlenmesi konusunda oldukça büyük bir çaba sarf etmektedir. Kısacası cast oyuncu ajansları, oyuncu adayının bu sektöre girişinden itibaren tüm uğraşması gerekli olan zor ve uğraştırıcı unsurları üstlenerek, oyuncunun hızlı ve kolay bir şekilde kariyerine ve hayallerine ulaşması konusunda çalışma göstermekte ve oyuncu adayını en büyük dertten kurtarmış olmaktadır. Ayrıca cast ajansları ile oyuncu adayının burada alacağı eğitimler kariyerinde büyük ölçüde etkiler yaratacaktır. Cast manken ajansları da cast oyuncu ajansları ile aynı sistemi kullanarak, manken adayının kariyerini oluşturma konusunda yardımcı olmaktadır. Manken adayının burada alacağı bazı eğitimler neticesinde, kendine yeni özellikler katması ve yeteneklerini ön plana çıkarması sağlanmaktadır.

Tabi ki cast ajansları bu yardımları sağlarken oyuncu ya da manken adayları da kendilerini en iyi nasıl geliştirecekleri konusunu bilmesi gerekmektedir. Bunun için cast ajansları çeşitli yöntemler, yaşam koçları, motivasyon ve kişinin kendisini bulabilmesi gibi çalışmalar yapmakta, burada kişi kendi özgün karakterini ortaya çıkararak fark yaratma konusuna oldukça önem verebilmektedir.

Kaynak: http://www.castajansbasvuru.net/oyunculukta-olumsuz-elestiriler/