İnsan hayatının her noktasında önemli bir yeri olan etkileyici ve güzel konuşma sosyal hayattaki önemi kadar oyunculuk mesleğinde de etkin bir yer kaplamaktadır. Bu sebeple günümüzde birçok cast ajansı oyuncularına verdikleri eğitimler içinde diksiyon dersini ön planda tutmaktadırlar.

Bir insan oyunculuk hayatında ne kadar yetenekli ve oynadığı rollerle etkileyici olursa olsun meslek hayatının bir bölümünde muhakkak ki diksiyon dersi almıştır. Bu eğitimi veren önemli ajanslardan bir tanesi de Akdeniz Bölgesinin inci kentlerinden biri olan Kilis’te kurulmuş Kilis cast ajansları olarak bilinen oyuncu ajanslarıdır. Bu ajanslarda rolündeki hikâyeyi izleyiciye en iyi şekilde aktarabilmek olan oyunculara verilen diksiyon dersleri ile birlikte sosyal hayatında da katkı sağlayacak şekilde etkileşim sağlamaktadır. Verilen diksiyon dersleri ile oyuncularda herkesin gözlemleyebildiği şekilde değişimler meydana gelirken eğitim alan oyuncu ve adayları akıcı ve anlaşılır bir konuşmanın yanı sıra heyecan kontrolünü de öğrenmektedir. Kilis cast ajans başvuru neticesinde kabul gören oyuncu adayları da bu eğitimleri alabilirken sonucunda sesi etkileyici bir şekilde kullanabilmekte doğru nefes alıp verme yöntemiyle rol kalitelerini arttırabilmektedir. Diksiyon dersleri sadece oyunculuk mesleğinde etkili olmadığı gibi reklam ajansları da bu konunun üzerinde durmaktadırlar. Çünkü bu ajanslarda da insan endeksli işlemler gerçekleştirilirken Kilis reklam ajansları da tüm personelinin diksiyon dersi almasını sağlamıştır. Böylece sesin kontrolü ile birlikte ses tonu ayarlanabilirken vurgulamalar gibi kazanımlarla daha sağlıklı bir işleyişin içine girdiklerini görmektedirler.

Akademilerde ve oyuncu ajanslarında diksiyon eğitimi veren uzmanlar oyunculukta diksiyonun önemini ifade ederken, konuşma zorluğu yaşayan adayların duygularını izleyiciye aktaramama durumların da anlaşılamama problemi yaşandığını ifade etmektedirler. Bu sebepten oyuncunun kendisini akıcı bir konuşma içerisinde rolünü oynaması için diksiyon derslerinde oyuncuya ses, nefes alıp verme, konuşma çalışmaları, dramatik çalışmalar ile artikülasyon konularında dersler verdiklerini açıklamaktadırlar. Eğitmenler artık bu derslerin sadece oyunculara değil modellere de uygulandığını belirtmektedirler. Kilis modellik başvurusu gerçekleştiren adaylarda aldıkları eğitimlere diksiyon dersinin de eklenmesiyle daha donanımlı bir hal almaya başlamışlardır.

Böylece her sektörde ihtiyaç olan güzel konuşmanın kazanılması ile birlikte insanların hayatın her aşamasında da başarılı olacakları muhakkaktır.