Oyunculuk ajanslarında yer alabilmek pek çok kriterin birleşmesi sonrasında ortaya çıkmaktadır. Fakat oyunculukta asıl gerekli olan unsur yetenektir. Bu konuda hemen hemen herkes hemfikirdir.

Oyunculuk ajansları yetenekli oyuncu adaylarını bünyelerinde barındıran ajanslar olarak tanınmaktadır. Bu adaylar ise ihtiyaç durumunda yapım şirketlerine yönlendirilmektedir. Oyunculuk ajanslarında ilk kabul sürecinde yeteneğin yanı sıra fiziğin de önemli bir yer tuttuğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Çünkü genel olarak insanlar ekranlarda tanımadıkları bir yüz gördüklerinde onun fiziğine bakmaktadır. Oyunculuk ajansları da bu sebepten ötürü ilk adımda oyuncuların kilolu olmasını pek istemezler.

 Cast ajans başvuru sonrası kabul edilen adayların bununla birlikte kilo istenildiği bir durumda verilebilmektedir. Kilolu olan yetenek sahibi oyuncu adayları bu yüzden oyuncu olmaktan vazgeçmemelidir. Oyunculuk hayatın her alanından insana ihtiyaç duyulan bir meslektir. Yani kişiler çevrelerine baktıklarında kilolu insanlar görüyorlarsa ekranlarda da kilolu insanların olması normal karşılanmak zorundadır. Özellikle çekilen aile filmlerinde ya da aile dizilerinde en az bir oyuncu kilolu oyuncular arasından seçilmektedir.

Oyuncu adaylarının cast ajans başvurularından sonrakendini mesleğinde kanıtladıktan sonra fiziğin pek de önemi kalmamaktadır. Dünyaca ünlü oyuncuların yanı sıra ülkemizdeki oyuncular da meslekleri gereği çeşitli kılıklara bürünmektedir. Canlandırmaları gereken karakter yüzünden bazen saç renkleri değişmektedir bazı durumlarda ise kilo almaları gerekmektedir. Bu durum ise izleyicileri tarafından yadırganmak bir yana takdirle karşılanmaktadır. Çünkü meslekleri gereği kimsenin yapamayacağı şeyleri yapan oyuncular oldukça ağır bir yük taşımaktadır.

Her işin farklı kutupları olduğu gibi oyunculuğun da farklı kutupları bulunmaktadır. Bazı kimseler ekran önünde yer alacak oyuncuların fiziklerine dikkat etmeleri gerektiğini savunmaktadır. Onlara rol gereği alınan kilolar ya da fiziki değişimler yanlış gelmektedir.

Tüm bu açıklamalardan sonra varılan sonuç ilk aşamada fiziğin çok önemli olduğudur. Oyunculukta yüz güzelliği de en az fizik kadar önemli bir yer teşkil etmektedir. Yetenek ve güzellik bir arada olduğu durumlarda oyunculuk ajansları tarafından seçilme olasılığı yükselecektir. Azimle çalışmak ve pes etmemek ise oyunculuk ajansları ile çalışmayı sürekli bir hale getirecektir. Başarı ise gereken sabrın gösterilmesinden sonra gelmektedir.