Cast ajansları oyuncu olma hayalinde olan kişilerin bu hayallerini gerçekleştirebilmek maksadı altında kurulmuş ve kurumsallaşmış olan firmalardır. Cat ajansları oyuncu adayları için geleceklerine yönelik olarak bir merdiven görevi görmektedir. Her bir basamağında ajans yetkilileri tarafından yepyeni bilgilere ve yepyeni bir geleceğe adım atıla bilinmektedir. Cast ajansları her türden iş ile oyuncu adaylarının karşısında olabilme gücüne sahip şirketler olmasından dolayı oyuncu adayının yeteneğine göre roller verilmesi de bu yönde imkan göstermektedir.

Cast ajansları ve oyuncular arasındaki iletişim en büyük etkenlerden bir tanesidir. Oyuncu adayı ve ajans yetkilileri arasında büyük rol ya da küçük rol kavramı asla bulunmamaktadır. Bir çok küçük roller sayesinde oyunculukta zirve yapmış isimler ile karşı karşıya bulunmaktayız. Bazısı klipler de küçük bir kare görünerek oyunculuğa başlamıştır bazıları ise dizilerin içerisinde belki de birkaç dakikalık bir görüntü ile şöhrete ve üne kavuşmayı başarabilmişlerdir. Bu sebepten dolayı asıl önemli olan kural oyuncu adayının o kısa süreli de olsa ekranlarda izleyicilere pozitif bir enerjiyi vermesi olayıdır. Oyunculukta rol almak oyuncu adayları için en temel gereksinimlerden bir tanesidir. Adaylar için asıl önemli olan olay rolün küçük ya da büyük olması değildir. Herhangi bir yerde yüzünü gösterebiliyor olması oyuncu adayı için bulunma bir fırsattır. Oyunculukta rol almak için her tür yeteneğini gösterebilmekte oyuncu adayının yeteneklerini kullanması ile ilgili bir durum sayılmaktadır. Cast ajansları oyuncu adaylarının hepsine karşın eşit bir davranış sergilese de yeteneği ve başarısını gösteren adaylara karşı daha ilgili ve alakalıdır da diyebiliriz. Cast ajansına başvuruda bulunmuş olan bir aday yeteneklerini her alanda gösterebilmeyi başarması gereklidir ki ileride de başarılı bir ekran yüzü olmayı başarabilsin.

Oyuncu adayı ile ajans arasındaki en önemli kural oyuncunun disiplinli ve çalışkan olmasıdır. Çalışkan bir oyuncu adayı kendi yeteneklerinin de sayesinde ekranlarda da izleyicilerini varlığını ifade edebilmesi ile büyük bir şana ve şöhrete sahip olabilir. Oyuncu adaylarının başarılı olması hem ajans yetkilileri için hem de aday için her alanda büyük bir önem sergilemektedir.