Oyunculuğun gerektirmiş olduğu şartlardan bir tanesi de oyuncu olmak isteyen bireylerin ya da oyuncu olmak yürümeye başlamış olan oyuncu adaylarının her daim örnek tavırlar sergilemesi gerektiği hususudur. Oyuncu olmak isteyen oyuncu adaylarının bu yolda yürümeye başladıkları ilk yer olan cast ajansları oyuncu olmak isteyen kişilerin oyuncu olabilmelerine yönelik olarak vermiş oldukları eğitimlerden bir tanesi de sahnede doğru duruş sergilemeleri gerektiği noktasıdır. Oyuncu adayları sahnede her ne kadar doğru bir senaryo ile karşı karşıya kalabilseler bile sahnede doğru duruş sergileyememeleri durumunda bütün ekip çalışmasındaki düzenin bozulmasını sağlayabilir. Oyuncu olma yolunda ilerlemenin temel şartlarından olan sahnede estetik bir duruş sergileme buna diğer deyişle de beden dili de denilebilmektedir. Oyuncu olmak isteyen adayların sadece sahne sırasında değil sosyal hayatlarında da her daim estetik duruş sergilemeleri gerekmektedir.

Oyunculuk eğitimlerinin başlandığı ilk dersler arasında oyuncu adayına oturma kalkma poz verme ya da estetik duruş serileme gibi daha bir çok eğitimlerinin verilmesi işi oyuncu adayının gelecekteki hayatında başarılı ve kendinden emin davranışlar sergileyebilmesi en büyük oyunculuk şartları arasında ter edinmektedir. Oyunculuk yolunda yürüme kararı alan bir oyuncu her zaman kendisine karşın duruşu ile sahnelerde yerini alabilmelidir. Oyunculuk yolunda verilen derslerin ve eğitimlerin de amacı bu yönde olan eğitimlerdir. Oyunculuk yolunda ilerleme kaydedebilen oyuncular her zaman kendilerinden emin, özgüven sahibi, sabırlı ve de bir o kadar çalışkan adaylardan oluşmaktadır. Oyunculuk mesleki her alanda örnek gösterilmesi gereken kişilerden oluşmalıdır ki toplum da o kişileri izlemeleri durumunda ya da geleceğe dönük oyuncu olma yolunda ilerlemek isteyen oyuncu adayları o kişiyi kendilerine örnek alabilmelidirler.

Oyuncu olan her oyuncu adayı bu özelliklerini mesleklerini icra ettikleri süre boyunca akıllarından çıkartmamalıdırlar. Geçmişten gelen yüzlerce oyuncular bu duruşları sayesinde gelecek nesle örnek gösterilebilen oyunculardan olumuşlardır. Her ne kadar onların yolunda yürüme işi dönemimizde zor gibi görünse de oyunculuk her zaman örnek davranışlar sergilemek demek olduğu kuralının unutulmaması gerekmektedir.