Seslendirme yani dublaj sanatçısı olarak sektörde yer almak isteyen bireylerin öncelikle sesi doğru bir şekilde kullanabilme eğitimini alması gerekmektedir. Sahnelerde kişilerinde belli bir role uygun olarak seslendirme sağlayabilmesi diksiyon eğitimi, fonetik- artikülasyon eğitimleri doğru bir şekilde alabilmesi ve de bu yönde başarı sağlayabilmesi gerekmektedir. Kişilerin başarılı bir şekilde sektörde yer alabilmesi adına ilk olarak cast ajanslarında eğitimleri en doğru bir şekilde disiplinli ve de azimli bir şekilde çalışmalara artılar sağlanabilmesi gerekmektedir. Cast oyunculuk ajansları aracılığı ile sağlanmakta olan eğitimlerin en önemlileri arasında yer edinmiş olan diksiyon eğitimi seslendirme sektöründe yer alabilecek olan adayların başarılı bir şekilde gelişim sağlayabilmesi açısından önemli bir yer edinebilmektedir. Seslendirme yani dublaj sanatçısı olmak isteyen kişilerin başarılı bir şekilde sektörde yer alabilmesi için uyması gerekli olan bir takım kurallar yer almaktadır. Bu kurallardan bazılar ;

-Seslendirme stüdyosunda yer almak isteyen kişilerin yemek konusunda en az bir saat önce yemeklerini yemiş olmaları gerekir. Mideyi rahatsız etmeyecek ve susuzluk hissi yaratmayacak olan yiyecekler yenmesi ise kişilerin seslendirme sırasında su isteğinin doğmasına engelleyiciyi gıdaların tercih edilmesi gerekmektedir.

-Stüdyoda yer almadan en az bir saat önce ısınma hareketleri yaparak konuya karşı çalışmalar sağlanması gerekir.

-Konuşma sağlanırken ses tonlarının doğru bir şekilde sağlanması hem seslendirme açısından hem de cümlelerin doğru telaffuzu için önemli bir yere sahip olabilmektedir.

-Seslendirme eğitimleri kişilerin diksiyon eğitimlerinin yani konuşma diline bağlı bir şekilde ilerlemesi yani kelime telaffuzlarına karşı yabancı olmaması gerekmektedir. Kişilerin sosyal yaşamlarında kullanmış olduğu cümlelerde olduğu gibi rahat bir şekilde seslendirmeyi sağlayabilmesi gerekmektedir. Cast oyunculuk ajansları kişilerin başarılı bir şekilde gelişimi adına mutlak suret ile eğitimleri doğru ve de disiplinli bir şekilde ilerleme gösterebilmesi kişileri en iyiler arasında yer alabilmesi için gerekli olan etkenler olmaktadır. Oyunculuk eğitimlerinde olduğu gibi seslendirme eğitimlerinde de çalışmak ve çabalamak gerekmektedir.

Kaynak :http://www.reklamajanslaribasvuru.com/tv-programciligi-egitimi/