Ülkemizde birçok manken ve model bulunmaktadır. Bu manken ve modeller birçok kıyafetin tanıtılması için podyumlarda baş göstermektedir. Podyumlarda yer alan mankenler kıyafet tanıtımı yapmakta ve ünlü modacıların tasarımlarını üzerlerinde taşımaktadırlar.  Gerekli kostümlerin tanıtılması içinde bu tarz defilelerin gerçekleşmesi önemlidir. Defilede ve podyumda kullanılacak adaylarında seçimleri cast ajansları tarafından yapılmaktadır. Buna bağlı olarak cast ajansları bu anlamda önemli bir istihdam sağlamaktadır. Bu aşamada seçilen manken ve modellerin deneyimli olması çok önemlidir. Çünkü podyum yürüyüş, duruş açısından önemli bir platformdur. Burada yapılacak hatalar ürünün kalitesini düşürebilir ve olumsuz dönüşlerin olmasına neden olabilir.

Podyumlarda birçok menken yer almaktadır. Mankenler her tür ve tarzda izleyiciye imkân sağlamaktadır. Buna bağlı olarak izleyici hangi alanla ilgileniyorsa o defilelere gitmeyi tercih eder. Burada görev alan mankenler podyuma çıkmadan önce gerekli eğitimleri almak zorundadırlar. Bu eğitimler cast ajansları tarafından sağlanmaktadır. Eğitimler daha çok yürüyüş tarzları, duruş pozisyonları ve görsel açıdan geliştirme içeren programlardır.

Son yıllarda podyumlarda tesettürlü modelleri de görmekteyiz. Toplumumuzda büyük bir kesime hitap eden tesettür modası talep doğrultusunda geliştirilerek alıcılara hizmet sunmaktadır. Bunun içinde yine cast ajansları tesettürlü model istihdamını sağlamaktadırlar. Aynı şekilde bu modellerde gerekli eğitimler sonrasında podyuma çıkmaktadır. Bu eğitimler sayesinde modeller deneyim kazanmakta ve başarılı olma yolunda ilerlemektedirler. Burada modelin ekip çalışmasına uyumu ve çalışkanlığı göz önünde bulundurulmaktadır. Bu özelliklerin sağlanması sayesinde modellerin başarılı olması kaçınılmazdır. Aynı zamanda ajanslara başvuru konusunda da birçok model ve manken güven konusunda sıkıntı yaşamaktadır. Bu sıkıntıların olmaması için adaylar güvenilirlik konusunda araştırma yapmalı ve doğru kararlar vermelidir. Adayların vereceği kararlar kendi gelecekleri için büyük önem taşımaktadır. Kendi yollarında başarılı olmaları için gerekli ihtiyaçlarını karşılayabilmek ve hayatlarını bu yönde kazanmak isteyen insanlar bu faktörleri göz önünde bulundurmalıdırlar. Bunun aksine tercih yapan adayların kendilerini riske atması mümkündür. Bu anlamda adayın ileri görüşlülüğü ve zekâsı da devreye girmektedir.  Her insanın olduğu gibi model veya manken adaylarının da kendini güvenceye alması gerekmektedir.