Cast ajansları her türlü iş için oyuncu seçimlerinin yapıldığı önemli kuruluşlardır. Oyunu portföyünü belirleyip seçiminde çok büyük kolaylıklar sağlayan cast ajansları; yapımcılar, yönetmenler ve oyuncularla yakın ilişki içindedirler. Oyuncu ve proje ilişkisini kolaylaştırarak orta yolu bulan bir işletmedir. Oyuncu olmak isteyen kişilerin cast ajanslarına başvurması sonucu sektöre kazandırılarak yeni insanlar çoğalmaktadır. Bunlar cast ajansları tarafından değerlendirilip bir sonuca bağlanır. Görüşmesi olumlu olan adaylar birebir görüşmeye çağırılır ve mülakat yapılır. Mülakattan başarıyla geçen adayların ilk fotoğraf çekimleri gerçekleşir. Bu fotoğraf çekimlerinin önemi büyüktür. Bundan sonra ki kariyerini ve başarısını belirleyecek olan bu çekim etkileyici olmalıdır. Fotoğraf çekimi sırasında dikkat edilmesi gereken bir çok unsur vardır. Bunların basında görsellik gelmektedir. Temiz özenli ve kendinden emin olmak görüşmeye önde başlamak demektir. Oyuncunun çalışma arkadaşları ile arasındaki uyum çekimin kalitesini de muhakkak arttıracaktır. Fotoğraf çekiminin ardından fotoğraflar kişisel bilgilerinizle birlikte ajansın kayıt dosyasına eklenir. Sabırla beklenecek bir döneme girilmiştir. İstediğiniz anda her şeyin gerçekleşmesi mümkün değildir. Hiç beklenmediği anda gerçekleşebilecek olan gelişmeler için her zaman hazırlıklı beklemek gerekir.

Projeleri için daha önce ekran önüne çıkamamış, yetenekli, farklı, yeni yüz aramak için yola çıkmış olan yönetmen ve yapımcılar, cast ajanslarının kapısını çalar. Bu ajanslarda bulunan kategorilere ayrılmış kataloglara göz atarak, beklentilerine uygun olabilecekleri seçer. Bu seçimler için her zaman güvenilir, tanınmış cast ajanslarını seçen yapımcılar, kendi istekleri doğrultusunda çalışan ajansların bazılarıyla doğrudan anlaşmalıdır. Yapımcılar ve ajanslar birlikte iş birliği içerisinde çalışırlar. Karşılıklı beklentilerini disiplinli bir çalışma sistemiyle gerçekleştirirler. Ajansın kalitesi yapımcının, yapımcının kalitesi ise ajansın kalitesini belirler.

Oyuncu olmak isteyen herkes profesyonel bir cast ajansına kaydını yaptırıp doğru bir çizgiden ilerlemelidir. Bu adımların hepsinin başında sabır ve özveri gelir. Disiplinli ve düzenli çalışan herkes başarılı olmanın anahtarını bulmuş demektir. Cast ajansı seçimi oyuncunun geleceği açısından çok büyük önem taşıdığı unutulmamalıdır. Yapımcılara daha kolay ulaşabilmek, güvenlerini kazanmak ve etkilemek için ajansın başarısı ile bireysel başarı doğru oranda ilerlemelidir.

Kaynak: http://castajans34.com/yapimcilarin-diksiyona-verdigi-onem/