Gerçekleşecek bir yapının tamamına hâkim olması gereken ve a dan z her şeyle alakadar olması gereken yönetmenler oyuncu seçimlerinde de bazı dikkatleri göz önünde bulundurmaları gerekmektedir. Aksi takdirde yapıtın başarısızlığına mal olacak sonuçlar ortaya çıkabilir ve sıkıntı durumlar yaşanabilir. Bu nedenle yönetmenler oyuncu seçimlerinde en kilit isimlerden bir tanesidir. Cast direktörleriyle ortaklaşa hareket etmeleri gereken ve gerekli oyuncu profillerini iyi bir şekilde analiz etmesi gereken yönetmen, yapacağı yanlış kararlarla, dizinin ya da filmin başarısızlıkla sonuçlanmasına neden olabilirler. Bu durumun tam aksi olması da söz konusudur. Yönetmenin seçmiş olduğu oyuncuların kalitesi filmin başarısına ekstra başarı sağlayabilir ve iyi sonuçlar alınmasının önünü açabilir.

Oyuncu seçimlerinde dikkat edilmesi gereken özellikler hikâyenin içeriğine uygun kimliklerin belirlenmesi ve karakterlere uygun yüzlerin seçilmesi gerekmektedir. Karakterin dışında bir yüz görünümüne sahip olan biri oyunculuğu ne kadar kaliteli olursa olsun o hissi karşı tarafa vermekte problem yaşayacağından ve yönetmenin görevlerinden biri olan duyguyu seyirciye aktarmak olduğundan sıkıntılı ve problemli durumlar ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle oyuncu seçimlerinde yönetmenler büyük bir itina ve özen göstermeleri gerekmektedir. Senaryoya uygun oyuncu yüzleri ve kişilikleri bulmaya dikkat etmeleri gerekir. Ayrıca yönetmenlerin direktiflerine harfiyen uyabilecek ve söylenenleri hakkıyla yerine getirebilecek kişilerle çalışılmasına da önem verilmelidir. Sıcakkanlı ve sorun çıkarmayacak tiplerin oyuncu olarak alınması set ortamının daha sıcak ve kaliteli olmasına olanak sağlar ve böylelikle daha iyi sonuçlar elde edilebilir.

Oyunculuk için yeterli eğitimi, deneyimi ve tecrübesi bulunan kişileri bu rollere vermekte en önemli hususlardan bir diğeridir. Ne kadar yakışıklı ya da güzel olursa olsun ya da ne kadar yüzü o oynatılacak karaktere uygun olursa olsun, eğer kişi o rolü oynayabilecek nitelikte ve özellikte değilse hissi seyirciye vermekte yine de zorluk çeker ve buda yine problemlerin oluşmasına neden olur. Cast ajanslarının çalışmalarını iyi takip etmeli ve buralardan gönderilen kişilerin özelliklerini iyi bir şekilde incelemelidir. Uygun gördüğü kişilerle deneme çekimleri yapmalı ve projeye dahil etmeden evvel o kişinin özelliklerine algılamalıdır.

Kaynak: http://www.castajansizmir.net/bir-cast-ajansi-calisanlarinin-yaptigi-gorevler/